CZ / EN
Hlavní partneři partner
British American Tobacco
Zentiva


Fero Fenič
Febio TV
Graffitti Networks Grafix
 

Novinky

    Úspěšný Febiofest 2008: poslední promítání v Žilině

 

Roy Andersson natáčí Echo Febiofestu
15. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest definitivně skončil. Promítání na Slovensku běžela v Žilině až do do večera 30. dubna, několik dní před tím ji však oficiálně uzavřel v Košicích oscarový režisér István Szabó. Festival proběhl nejprve v Praze od 27. 3. do 4. 4. 2008, poté od 7. 4. do 19. 4. v dalších 8 městech Čech a Moravy: Liberci, Pardubicích, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci, Ostravě a Doksech. Slovenský Febiofest, programovaný samostatně, začal v Bratislavě 31. 3. a odehrál se cekem v 8 největších slovenských městech.
 

    FENOMÉN FEBIO

 

Na knižní trh právě míří kniha s příznačným názvem FENOMÉN FEBIO, která mapuje 17 let existence a tvůrčí činnosti filmové a televizní společnosti FEBIO (www.febio.cz) Fera Feniče a 15 ročníků největšího filmového festivalu u nás FEBIOFEST, u jehož zrodu režisér a producent Fero Fenič stál.
 

    Febiofest 2008 v regionech

 

LIBEREC / 7. 4. - 11. 4. 2008
HRADEC KRÁLOVÉ / 8. 4. - 11. 4. 2008
PARDUBICE / 9. 4. - 13. 4. 2008
ČESKÉ BUDĚJOVICE / 10. 4. - 13. 4. 2008
BRNO / 14. 4. - 18. 4. 2008
OSTRAVA / 15. 4. - 17. 4. 2008
OLOMOUC / 16. 4. - 18. 4. 2008
+ ZÁVĚREČNÝ DEN FEBIOFESTU / DOKSY / 19. 4. 2008
 

    Závěrečný den Febiofestu v Doksech

 

Febiofest 2008 je nyní na túře po regionech - letošní úspěšný ročník skončí 19. 4. v Doksech u Máchova jezera, a to dnem s českým filmem a jeho tvůrci, kterých bude celá řada: Helena Třeštíková, Kryštof Hádek, Milan Šteindler, Bohumil Klepl a další a další...
 

    Hosté regionálních částí Febiofestu

 

Regionální části Febiofestu Vám nabízejí možnost setkat se např. s Miroslavem Táborským, Lubomírem Lipským, Václavem Postráneckým, Igorem Barešem a (v neposlední řadě :-)) Ferem Feničem.

Nově svou účast na zahájení festivalu v Olomouci a Ostravě potvrdil také režisér Bobulí Tomáš Bařina.
 

    Vítězem Hlavní ceny je Magnus

 

Magnus
Hlavní cenu Febiofestu 2008 získává film estonské režisérky Kadri Kõusaar Magnus. Delegace v čele s režisérkou filmu převezme cenu včetně finanční odměny 5.000 eur na pátečním zakončení festivalu od čestného předsedy poroty Jana Kaplického. Distribuce filmu v ČR bude podpořena dalšími 5.000 eury.

Uvnitř VIDEO - podívejte se na záznam tiskové konference s režisérkou vítězného filmu Kadri Kõusaar.
 

    Ceny KRISTIÁN za rok 2007

 

Novými držiteli cen Kristián jsou Jan Balej za animovaný počin Jedné noci v jednom městě, Jan Šikl za dokument Soukromé století a Petr Nikolaev za hraný snímek ...a bude hůř.
Ceny byly předány na slavnostním zakončení Febiofestu 2008 4. 4. v Praze.
 

    Festival vstupuje do poslední třetiny

 

Febiofest úspěšně míří do finále! Nae Caranfil, Peter Naess a Jim Stark uvedou od středy do pátku svoje pocty a porotě Hlavní ceny už chybí jen málo k tomu, aby vynesla verdikt, který se dozvíme v pátek.
 

    VIDEO - zahájení festivalu

 

Podívejte se na video ze slavnostního zahájení a předávání cen Febiofestu 2008!
(Záznamy tiskových konferencí s hosty najdete pod záložkou STREAM FEBIOFESTU na horní liště.)
 

    Přišli jsme o 50.000 vstupenek...

 

...ale nelitujeme toho. Febiofest 2008 dosáhnul v neděli 30. 3. večer krásného čísla 49 783 vstupenek, které zmizely z pokladen. Nepátráme po nich, ale nabízíme další k prodeji.
Číslo odpovídá loňskému stavu prodeje vstupenek a tamu, že je každý den řada vyprodaných představení. Sháníte-li vstupenku, můžete nakupovat online na www.villagecinemas.cz nebo zjišťovat informace o filmech a jejich zadanosti v sekci Ke stažení zde na www.febiofest.cz.
 

    Jděte do extrému :-)

 

Krvavé dítě
Z programu 249 snímků letošního Febiofestu se snažíme rovnoměrně upozorňovat na všechny sekce, nicméně několik novinářů zaznamenalo sympatie programového ředitele Štefana Uhríka k sálu č. 7, kde sídlí hlavně kolekce Kino extrémů, kterou (s programovými řediteli) připravila Hedvika Hansalová. Přečtete si v tomto příspěvku o echt cinefilní sekci víc a jděte do sálu 7 jen za 39,-!!!
 

    Porota jede!

 

Porota jede! (Záchod pro papeže)
33členná porota, velká specialita letošního Febiofestu, už "konzumuje" filmy - svoje hledání vítěze zahájila páteční projekcí ruské Krutosti, o víkendu čeká "malý sociologický vzorek českého publika" porce 4 filmů denně. (Snad se vybavili vytrvalostí, estetickými teoriemi, názorovým backgroundem a kapkami do očí, musí vytrvat až do konce...)
 

    Diskuse a úvody k filmům

 

Diskutujte!!! (Rajko Grlič, host Febiofestu,  při natáčení)
Chcete se potkat v Kině osobností s hosty, kteří mají ten den svou poctu? Chcete zajít na novinku, kterou uvádí tvůrci osobně? Nabízíme vám v tabulce (v sekci Ke stažení je k dispozici denně aktualizovaná) přehled úvodů a diskusí s diváky. (Berte prosím na vědomí, že program se může operativně měnit v závislosti na aktuálním dění...)
 

    Febiofest odstartoval

 

Daleký sever
Slavnostním večerem 27. 3. s projekcí všech tří zahajovacích filmů (Commitments, Až na krev, Daleký sever) začal 15. ročník Febiofestu. Alan Parker dostal Kristiána za přínos světové kinematografii.
Prodáno už bylo 29 850 vstupenek (číslo platné večer 27. 3.), ale pokud vyrážíte na film nemusíte mít obavy. Vzhledem k tomu, že festival promítá až 57x denně, určitě se na vás dostane :-). Lístky lze koupit online na www.villagecinemas.cz a v sekci ke stažení je i denně aktualizovaná tabulka vyprodaných projekcí.
 

    Porota Febiofestu

 

Porota Hlavní ceny
O Hlavní ceně festivalu bude poprvé rozhodovat speciální 33členná divácká porota!
Febiofest dal v lednu příležitost všem lidem žijícím v ČR přihlásit se do poroty, která Sešlo se fantastické přes 1000 přihlášek, ze kterých štáb festivalu s Ferem Feničem v čele vybral sestavu 33 zástupců různých skupin různého věku, vzdělání, povolání, národností, pohlaví i názorů.

Čestnou funkci předsedy poroty přijal architekt Jan Kaplický, který také na závěrečném večeru předá Hlavní cenu vítěznému filmu.
 

    Zeptejte se hvězdy!

 

Zeptejte se hvězd! (snímek z filmu Tempo života...)
Chcete položit otázku některé z filmových osobností, které Febiofest navštíví?
Pošlete svůj dotaz Alanu Parkerovi, Royi Anderssonovi, Magdě Vášáryové, Jimu Starkovi a dalším na email: sladky@febiofest.cz. Mrkněte se na video z tiskové konference na www.febiofest.cz a zjistíte, jaká je odpověď. (Abychom stihli Váš dotaz zařadit, pošlete ho nejpozději ten den, kdy hvězda svůj profil uvádí v 11:00.)
 

    Online prodej vstupenek

 

Village Cinemas a Febiofest nabídnou letos poprvé svým návštěvníkům online prodej festivalových vstupenek. ONLINE NAKUPOVAT po webu bude možné pouze V PRŮBĚHU FESTIVALU, tzn. od 27. 3. 2008 - 00.01 hod. (Předprodej začne na pokladnách Village Cinemas Anděl už 19. 3. 2008 a probíhá standardně - pouze na pokladnách kina.)
 

    Alan Parker si přijede pro Kristiána

 

Alan Parker
Sir Alan Parker je jednou z největších osobností angloamerické kinematografie. Je autorem hudebních filmů jako Sláva, Pink Floyd: The Wall nebo Commitments (tento film bude Febiofest zahajovat), které patří k tomu nejlepšímu, co bylo v tomto žánru kdy vytvořeno. Na první pohled je jediná spojitost mezi Parkerovými filmy ta, že se liší jeden od druhého. Hudební snímky ve filmografii tohoto vitálního tvůrce, jenž byl po celou svoji kariéru rozkročený mezi domovskou Velkou Británií a Hollywoodem, střídají dramata (Půlnoční expres, Život Davida Galea), muzikál (Evita), kriminálka (Angel Heart) a komedie (Střílejte na měsíc).
 

    Soutěžní filmy Febiofestu 2008

 

Magnus
Febiofest letos poprvé udělí svou Hlavní cenu. Originální porotu, představující malý sociologický průřez českým publikem, tvoří 33 občanů nejrůznějšího věku, profese, názorů i vzdělání. Společně rozhodnou o tom, který mladý evropský režisér dostane cenu, spojenou s finanční odměnou, a který film Febiofest podpoří pro českou distribuci.
 

    Předprodej

 

Febiofest 2008 slavnostně odstartuje ve čtvrtek 27. 3. ve Village Cinemas na pražském Andělu a v pátek se kotouče s filmy roztočí naplno ve všech sálech. Těšíte se? Víc než týden před začátkem festu, tedy 19. 3. (ve 13:00) už se na pokladnách budou na Vás, coby svoje nové majitele, těšit lístky.
 

    Zahájení Febiofestu 2008

 

Zahajovací večer bude patřit hned třem filmům. Nejvýznamnějším hostem bude legenda světové kinematografie, režisér Sir ALAN PARKER, který v sále č. 11 uvede svůj známý film THE COMMITMENTS, patřící k nejlepším hudebním filmům světové kinematografie (Alan Parker poté pozdraví diváky i v sále č.10). Za svůj přínos světové kinematografii obdrží cenu Kristián od českého filmového publika.
Dalšími zahajovacími filmy jsou AŽ NA KREV a DALEKÝ SEVER. Dlouho očekávaná novinka Až na krev byla oceněná na letošním MFF v Berlíně a její hlavní představitel Daniel Day-Lewis získal Oscara. Třetí zahajovací film Daleký sever je komorním dramatem z kraje sněhu a ledu – film plný působivých přírodních metafor ukazuje podstatu boje o přežití v místech, kde není místo na soucit ani morální zásady. Film osobně uvede režisér Asif Kapadia.
 

    Hosté Febiofestu 2008

 

Isild Le Besco
Febiofest 2008 navštíví řada filmařských osobností, s nimiž se budou diváci vídat především (ale nejenom) v Kině osobností (sál č. 1), kde budou hvězdy každý den osobně uvádět snímky svojí retrospektivy.
Na úvod festivalu přijede Sir ALAN PARKER. Ten festival zahájí a Kino osobností mu bude náležet v pátek 28. 3. Ozdobou festivalu bude ISILD LE BESCO (pocta v sobotu 29. 3.), zaryté cinefily bezesporu potěší přítomnost americké experimentátorky NINY MENKES (osobně uvede svoje filmy v rámci sekce Kino extrémů) a NAE CARANFILA (pocta ve středu 2. 4.). Pondělní kino osobností bude plné originálního Holanďana JOSE STELLINGA. Slovenský den je věnován především MAGDĚ VÁŠÁRYOVÉ, švédským zástupcem bude v úterý 1. 4. ROY ANDERSSON (Písně z druhého patra, Ty, který žiješ ad.)
 

    Program filmů - kdy, kde, za kolik?

 

Kompletní program festivalu zveřejníme na našich internetových stránkách 12. 3. v cca 18:00, s týdenním náskokem před začátkem předprodeje.

19. 3. budou ve Village Cinemas zdarma k dispozici novotou vonící programové brožury a letáky s programovou tabulkou. V týdnu před festivalem je bude následovat objemný katalog.
 

    Festival otevřený, divácký, postihující všechny žánry

 

O přípravě a koncepci festivalu s programovými řediteli Hanou Cielovou a Štefanem Uhríkem.
 

    Právo a bezpráví v soudní síni & Pola Goes To Hollywood

 

Program 12 sálů Village Cinemas Anděl v Praze doplní archivní kinosál Bio Konvikt – Ponrepo, kde se diváci potkají s Polou Negri a dědictvím převratného roku 1968. Specialita Febiofestu – promítání mimo kina se letos přesouvá do budovy Městského soudu v Praze (Spálená ulice). Tematická sekce nese název Právo a bezpráví v soudní síni.
 

    Od mainstreamu po experimenty

 

Febiofest má nové programové vedení, programovými řediteli se stali Štefan Uhrík a Hana Cielová, známí coby tvůrci televizního magazínu Filmopolis, dramaturgové Fóra nezávislých na karlovarském festivalu a Hana Cielová také coby scenáristka.
 

    Febiofest v České televizi

 

Česká televize, hlavní mediální partner Febiofestu 2008, uvede Ohlédnutí za Febiofestem 2007, a to v neděli 23. 3. ve 22:50 na ČT2 v premiéře a v repríze v pondělí 24. 3. na ČT1 v 13:05.

V průběhu festivalu bude ČT přinášet každodenní Echo Febiofestu.
 

Fotogalerie

Kadri Kousaar
Kadri Kousaar - režisérka vítězného filmu Magnus s Ferem Feničem
Kadri Kousaar - režisérka vítězného filmu Magnus
Nae Caranfil
Febiofest Music Festival (garáže -3)
Jiří Macháček a Dariusz Jablonski
Febiofest večerní...
Roy Andersson
publikum hudebního festivalu
Jos Stelling a Gene Bervoets