CZ / EN


Hlavní partner
Zentiva


Kauza Febio a ?T


Fero Fenič
Febio TV 

Novinky

    Febiofest 2010 už s novým webemPracujeme na novém webu festivalu, který spustíme v lednu... Najdete na něm vše, na co jste zvyklí, v graficky čistší a přehlednější podobě. Do té doby prosíme o strpení se starými stránkami...
 

    Přihlaste svůj film!17. Febiofest se uskuteční 25. 3. - 2. 4. 2010. Přihlaste na festival svůj film! Umístěte svůj snímek na velký pražský festival.
 

    Takový byl Febiofest 2009

  - VIDEO

Podívejte se na dokument z letošního Febiofestu na našem kanálu na Youtube v HD kvalitě!
 

    Regionální jízdaFebiofest tradičně vyráží se svými ozvěnami do dalších měst. - Diáře v regionálních metropolích Čech i Moravy se můžou vesele plnit... Tady to máte:

6.-10. 4. BRNO - kino Scala, kino Art - Velký sál
7.-10. 4. OLOMOUC - kino Metropol
8.-10. 4. OSTRAVA - kino Art / Dům kultury města Ostravy
9.-13. 4. PARDUBICE - Cinema City
14.-17. 4. LIBEREC - kino Lípa, Radniční sklípek
15.-17. 4. HRADEC KRALOVÉ - kino Centrál
16.-19. 4. ČESKÉ BUDĚJOVICE - kino Kotva
17.-19. 4. JIHLAVA - kino Dukla
 

    Slavnostní zakončení

  - VIDEO

6 udělených cen, 2 filmy, více než 700 hostů, 1000 blesků z fotoaparátů....
Podívejte se na video ze závěrečného večera MFF Praha - Febiofest 2009.
 

    Ceny KRISTIÁN

  - VIDEO

Na závěrečném večeru Febiofestu byla udělena nejen Grand Prix filmu, který zvítězil v soutěži "Nová Evropa", ale i výroční ceny české filmové kritiky Kristián. Podívejte se na výsledky ve všech kategoriích včetně nové anticeny Hroch pro nejhorší film loňského roku.

Cenu Kristián za přínos světové kinematografii pak obdržel Mike Leigh - v příspěvku se můžete podívat na záznam tiskové konference s touto britskou legendou.
 

    Vítězný film - bosenský SNÍH

  - VIDEO

Vítězným filmem ze sekce NOVÁ EVROPA, který zvítězil u 33členné poroty v konkurenci dalšch 13 titulů, je DEBUT bosenské režisérky AIDY BEGIĆOVÉ SNÍH.

PODÍVEJTE SE NA ZÁZNAM TISKOVÉ KONFERENCE S AUTORKOU, která na závěrečném večeru cenu osobně převzala.
 

    Clint & Mike: Zakončení festivalu

  - VIDEO

ZAVĚREČNÝ VEČER ve Village Cinemas Anděl, pátek 3. dubna 2009 bude patřit dvojici filmů Gran Torino (r. Clint Eastwood) a Happy-Go-Lucky režiséra Mikea Leigha, který zároveň osobně převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.
 

    2. 4.: Tak daleko, tak blízko do závěruSpousty projekcí, ale už jen velmi málo času zbývá do závěru festivalu. Dnes se můžete v Kině osobností potkávat s dalším velmi mile vystupujícím hostem festivalu, režisérem a producentem Markem Rozenbaumem a zítra už nás už čeká slavnostní zakončení festivalu a předávání cen.
 

    1. 4.: Představujeme filmy Marca BechiseJeden z objevů MFF Praha - Febiofest pro festivalového diváka v Česku se jmenuje Marco Bechis - dnes můžete v Kině osobností vidět jeho fascinující filmy, hodně spojené s moderní historií Latinské Ameriky.
Na Febiofestu se už představil i jeho poslední snímek Birwatchers – Země rudých lidí, uvedený v Benátkách.
 

    Tiskové konference - živě i ze záznamu

  - VIDEO

Podívejte se na záznam tiskové konference s Wimem Wendersem o novém filmu Přestřelka v Palermu, natáčení legendárních filmů založených na malířském vidění krajiny a měst, ale i o reklamách. Další konference pro vás streamujeme pod záložkou STREAM FEBIOFESTU na horní liště.
 

    31. 3.: Premiéra Holky Ferrari Dino

  - VIDEO

Festival se již včera se vstupem do své druhé poloviny přiblížil hranici 50.000 prodaných vstupenek.
Skvělý způsob, jak navázat na tvorbu francouzské nové vlny, dnes ukáže Philippe Garrel s filmem Hranice úsvitu, Jan Němec uvede premiéru své Holky Ferrari Dino s Karlem Rodenem v režisérské roli, ukážou se další soutěžní tituly (Lepší věci, Thomas, Malebná svatba) a přes půlnoc vás přenese Vyšetřování nočních můr, další děsivý atak Japonce Tsukamota.
 

    Stanisław Tym píše divákům FebiofestuPolská herecká legenda Stanisław Tym nemůže ze smutných osobních důvodů uvádět své filmy v rámci pocty v Kině osobností, proto Vám posílá alespoň několik osobních řádek úvodem ke svým filmům.
 

    Festivalový důmPředstavte si osmipatrovou budovu odshora, kde noci klepe do klávesnice a mluví do vysílaček štáb festivalu až po – 3 patro, kde sídlí hlavní scéna festivalového klubu. Představte si těchto osm pater bzučících od rána do večera a máte docela přesnou představu o našem „festivalovém domě“.
 

    30. 3.: Po slovenské neděli - francouzské pondělí...

  - VIDEO

Program Febiofestu se valí dál ve všech 14 pražských sálech. Prorota je v druhé polovině svého pracovního zápřahu, přijíždějí uvolněné delegace vybavené nekompromisním černým humorem (Delépine a Kervern) a legendy, které to táhnou od klíčového novovlnného snímku Paříž nám patří až k Japonskem zasažené novince Inju, bestie ve stínu (Barbet Schroeder).
 

    Nejen filmové zkušenostiDalším z vážených hostů festivalu byl o víkendu Thomas Vinterberg. Šlo o setkání zajímavé i po nefilmové stránce. Zvláštní je, že bezmála čtyřicetiletý režisér působí dojmem naprostého mladíčka, reaguje velmi spontánně, ale zároveň vzbuzuje velmi vyrovnaný až zkušený dojem...
 

    Bez nich to nejde...PROGRAMOVÝ TIP: Horor z Rakouska, Muzika ze Slovenska (s podtitulem Bez ní to nejde) nebo Zvrat štěstěny od francouzského doyena Barbeta Schroedera, natočený v americké produkci mj. s Glenn Close a Jeremy Ironsem v hlavních rolích.
Doporučujeme všechny tři filmy i proto, že se potkáte se zahraničními hosty přímo v kinosálech.
 

    28. 3.: Dánsko vládne

  - VIDEO

Sobota je letos dánským dnem, v jehož rámci uvidíte jak filmy ze současné sekce Dánsko po Dogmatu, ale také se představí Thomas Vinterberg, uvádějící svou poctu s Rodinnou oslavou nebo novinkou Když se muž vrací domů. Navrch už jsou v Praze Johan Melin s Annou Fabricius, jejichž Preludium se uchází o Hlavní cenu Febiofestu.
 

    Nákupy zadarmoNakupování a obchod zadarmo. Takové pozvání dostanete jedině od našeho festivalu... Promítací "black box" v Nákupním Centru Černý Most zahrnuje promítání oscarových titulů i českých filmů od 60. let po dnešek a je pokračováním filmové expanze, která diváky Febiofestu zavedla už na na pražské Hlavní nádraží, do nemocnice na Karlově náměstí, na poštu a na Městský soud.
 

    Hvězda WW v dobré náladěJak to vypadá, když hvězda dorazí v dobré náladě? Vyloupne se v Holešovicích z rychlíku, vycvakne držák velkého stříbřitého kufru, pozdraví se s programovým ředitelem a vítací delegací a začne ochotně rozdávat autogramy....
 

    27. 3.: Odstartováno!Po včerejším zahájení se dnes naplno rozjíždí program ve všech 12 "andělských" sálech Village Cinemas, na Černém Mostě a v Ponrepu.
Dnešek patří především Wimu Wendersovi, který přijel ve velmi dobré náladě už na čtvrteční zahájení a dnes bude uvádět své filmy v kině osobností. Spolu s ním už jsou na festivalu i Amir Naderi, Jan Novák a další.
 

    Hvězdy a premiéry na AnděluZAHAJOVACÍ VEČER ve Village Cinemas Anděl ve čtvrtek 26. března 2009 ozdobí trojice zahajovacích filmů International (r. Tom Tykwer), Předčítač (Stephen Daldry) a Občan Havel přikuluje (Jan Novák), mj. za účasti Václava Havla s Janem Novákem a Wimem Wendersem.
 

    Ovoce roku 1969Hlavním stanem festivalu je komfortní kino Village Cinemas na Andělu, ale promítá se také ve speciálním stanu v Nákupním centru Černý Most a tradičně také v Ponrepu, promítací síni Národního filmového archivu. Tam letos na téma Než spadla klec...
 

    PorotaPorota Febiofestu 2009 s čestným předsedou Davidem Černým
Podívejte se na kompletní seznam letošních festivalových porotců!
Čestným předsedou 33členné poroty Febiofestu se stal výtvarník David Černý (mj. autor miminek na žižkovském televizním vysílači, variace na svatováclavskou sochu v pasáži Lucerna a Entropy), který v případě rovnosti hlasů rozhodne o vítězi soutěže Nová Evropa. Na závěrečném večeru 3. 4. 2009 cenu vyhlásí a udělí.
Děkujeme všem těm, kteří se do poroty přihlásili!!! Pokud jste nebyli vybráni, zkuste to zase příští rok, kdy už současní portoci nebudou mít možnost ve své funkci pokračovat.
 

    Těšíte se na hvězdy?Letošní ročník Febiofestu disponuje skutečně výraznou sestavou hostů - režisérů, herců a producentů. Upozorňujeme tedy, že na našich strákách budete moci sledovat PŘÍMÉ PŘENOSY tiskových konferencí, které se s hosty konají denně kolem poledního.
A klást otázky nemusí jenom novináři v tiskovém centru. Pokud kdokoli z diváků pošle otázku na adresu sladky/ZAVINAC/febiofest.cz, může si v přímém přenosu nebo záznamu poslechnout odpověď, protože dotaz - jménem tazatele - položíme...
 

    Zveřejnění programu + začátek předprodejeProgram a katalog festivalu spuštěny!!! Předprodej v hlavním festivalovém centru Village Cinemas Anděl začíná ve středu 18.3. ve 13:00. Při zahájení předprodeje bude již na místě k dispozici programová brožura.
Online předprodej vstupenek na www.villagecinemas.cz bude spuštěn od druhého dne předprodeje - o půlnoci z 18.3. na 19.3.!
 

    Febiofest Music Festival plný cen!Febiofest Music Festival se uskuteční NA DVOU PÓDIÍCH jako v minulosti! (podívejte se na program v sekci Music Fest...) A navíc kapely z našeho výběru sbírají ceny!
V sobotu 14. března TERNE ČHAVE ZÍSKALI ANDĚLA za své třetí album s názvem "More, love!", deska zvítězila mj. v konkurenci Gipsy.cz.
Dalšího Anděla v kategorii ska a reggae vyhráli Prague Ska Conspiracy a druhý nejvyšší počet nominací ve "velkých Andělech", čtyři, získali Toxique, kteří teprve loni vydali své debutové album.
Všechny kapely uslyšíte na Febiofest Music Festivalu 2009.
 

    Off-cinema projekceJako obvykle se letos budou konat projekce mimo kino (poprvé byl videoroom instalován v roce 2000 na pražském Hlavním nádraží, letos se tedy sekce koná podesáté!) letos budou hostovat v Nákupním Centru Černý Most, kde se budou stylově promítat filmy z kolekce Svět obchodu. Vstup na tuto sekci je zdarma.
 

    Znělka

  - VIDEO

Wenders, Soderbergh, Eastwood a další už zahnízdili... ANEB podívejte se na letošní znělku, která bude svištět kinosály před každým snímkem...
 

    TV ozvěny festivaluLetošní Febiofest bude spolupracovat s novými digitálnímu televizemi BARRANDOV TV a Z1. Obě televizní stanice uvedou přes víkend 21.-22. 3. dokumentární střihový film o uplynulém ročníku festivalu „Ohlédnutí za Febiofestem 2008“ režisérky Lindy Jablonské a dokumentární film stejné autorky „Takový byl Febiofest 2009“ zařadí do vysílání přes velikonoční svátky.
Barrandov TV bude po dobu festivalu denně uvádět festivalové zpravodajství, stejnou pravidelnou pozornost mu bude po celou dobu věnovat i zpravodajství Z1.
 

    Název anticeny je HROCHČeští novináři v závěrečném kole hlasování rozhodli, že název anticeny pro nejhorší český film roku bude HROCH. Ten porazil ve finále konkurenty Antikrista, Hujera, Aloise a Horáce.
Poprvé bude anticena udělena spolu s výročními cenami české kritiky Kristián na závěrečném večeru Febiofestu 3. 4. 2009.
 

    Exkluzivní sestava hostů - Wenders, Vinterberg, Leigh a další!Letos se na festivalu můžete potkat s řadou hvězd. Patří mezi ně: Wim Wenders s novinkou Přestřelka v Palermu, Thomas Vinterberg s novým filmem Když se muž vrací domů, klíčová postava íránské nové vlny Amir Naderi se svou současnou americkou tvorbou, slovenská „tvář Božské Emy“ Božidara Turzonovová nebo Marco Bechis se silným a autentickým dramatem Birdwatchers o smutném osudu obyvatel deštných pralesů.
A britský filmař Mike Leigh zakončí festival se svou novinku Happy-Go-Lucky.
 

    Hity Made in (nejen) USA

  - VIDEO

Sekce Made In USA a Panoráma světového filmu se skládají z mnoha diváckých hitů: Předčítač podle slavné knihy německého spisovatele Bernharda Schlinka v režii Stephena Daldryho, Synekdocha, New York Charlieho Kaufmana, Chlapec v pruhovaném pyžamu, německý Baader Meinhof Komplex nebo Eastwoodova novinka Gran Torino. Podívejte se na podrobnosti uvnitř...
 

    Soutěžní filmy

  - VIDEO

Na našich stránkách jsme až do 10. 3. přijímali přihlášky diváků do poroty festivalu, která rozhodne o udělení Hlavní ceny. V následujícím textu už se můžete podívat, jaké filmy "Nové Evropy" bude porota posuzovat.
 

    Febiofest Music Festival pokračuje!

  - VIDEO

Hlavní doprovodný program Febiofestu bude i nadále zadarmo! Febiofest Music Festival přinese divákům festivalu od 27. 3. do 3. 4. každý večer 3 koncerty v podzemních garážích -3 ve Village Cinemas. Vystoupí Prague Ska Conspiracy, Gipsy.cz, Fast Food Orchestra, Terne Čhave, Airfare, Toxique, Sunflower Caravan a další.

A pozor! Terne Čhave (na Febiofestu v sobotu 28.3. 2009 od 22:00) byli nominováni za album More, love! na žánrovou cenu Anděl v kategorii world music.
 

    Echo Febiofestu - ohlédnutí za 15. ročníkem

  - VIDEO

Podívejte se na Echa Febiofestu 2008. Připomeňte si loňskou skvělou atmosféru, kterou pro vás v neztenčené míře připravuje náš tým zase. Krátké TV dokumenty jsou ohlédnutím za ročníkem, kdy festival "dostal občanku", přivítal v absolutním souhrnu téměř 140 000 lidí a mezi hosty byli Alan Parker, Roy Andersson, Jim Stark a spousta dalších známých jmen. Videa najdete také na festivalovém Youtube profilu na adrese www.youtube.com/febiofest2009.
 

    Navnaďte se ve fotogaleriiPodívejte se do fotogalerie, kde pro vás už přibývají snímky z filmů, které na festivalu v letošním roce uvidíte. Zatím tu například najdete snímky z francouzských a dánských filmů. Stačí kliknout hlavním menu vlevo... Fotky najdete také na naší stránce na Facebooku.
 

    Anticena: návrhy názvů přibývají!Bude se anticena jmenovat HUJER, Strach a hnus Febiofestu, Dařbuján, Trosečník, Otík, nebo Antikrist? Podívejte se na některé z dosud došlých názvů cen... Pokud jste si nevybrali vlastního favorita, pošlete tiskovému mluvčímu vlastní návrh!
 

    Čekáme Wima Wenderse!

  - VIDEO

Letošní festival by měl poctít svou návštěvou režisér (a také producent a fotograf) WIM WENDERS. Autor Buena Vista Social Clubu, Nebe nad Berlínem nebo Lisabonského příběhu představí obsáhlejší retrospektivu svých filmů.
 

    Kristián a cena za nejhorší film - navrhněte jí jméno!Na závěrečném večeru Febiofestu čestný předseda poroty předá Hlavní cenu a budou vyhlášeny také Ceny české kritiky Kristián v kategoriích hraný, animovaný a dokumentární počin. Navíc ale festival umožní české kritice udělovat také NOVOU nadžánrovou cenu pro nejhorší dílo loňského roku.

Pomozte nám pro ni vybrat název!!!
 

    Febiofest 2009Termíny 16. ročníku FEBIOFESTU:

PRAHA: 26. 3. - 3. 4. 2009
regiony ČR: 6. 4. - 19.4. 2009
Slovensko: 30. 3. - 30. 4. 2009

Těšíme se na Vás!
 

    Dánské a francouzské pilíře programuFebiofest 2009 přinese filmy z celé řady míst světa v mnoha oblíbených programových sekcích, už teď ale můžeme prozradit, jaké budou dvě tematické sekce letošního ročníku: nabídneme vám objevný pohled na nejzásadnější období francouzského filmu a přiblížíme kvality současného dánského filmu.
 

    Místo sluchátek TITULKY!!!Febiofest je festival financovaný vždy hlavně ze soukromých zdrojů. Letos budeme kvůli finanční krizi hospodařit s nižším rozpočtem, ale přesto dokážeme zachovat objem filmů, a dokonce nabídnout řadu zlepšení! A vstupné zůstane stejné jako vloni (79 Kč, Febiofest Junior jen za 39 Kč).
Největší technickou novinkou a zlepšením servisu pro diváky Febiofestu 2009 je zavedení elektronických titulků namísto sluchátek - za poskytnutí titulkovacího zařízení děkujeme Mezinárodnímu filmovému festivalu Karlovy Vary!
 

    Máme Facebook!Chcete dát vědět světu, že jste fanoušci Febiofestu, nebo podiskutovat a podívat se na výběr z festivalových fotografií? Podívejte se na naší stránku na Facebooku!
 
 

Find us on Youtube!       Febiofestsk.sk       Find us on facebook!