Hosté

více

Isaach de Bankolé (*1957) pochází z afrického Pobřeží slonoviny. Průlom zaznamenal s filmem Čokoláda francouzské režisérky Claire Denis. Ke spolupráci s touto režisérkou se vrátil filmem Sama v Africe. Herce si rychle oblíbil král amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch a obsadil ho do filmů Noc na Zemi, Ghost Dog i Hranice ovládání. Isaach de Bankolé je letošním držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii.

více »
 
Dieter Kosslick
více

Dieter Kosslick (*1948) je od roku 2001 ředitelem Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně (Berlinale). Vystudoval na mnichovské univerzitě komunikační vědy, politiku a pedagogiku. V roce 2008 získal čestnou profesuru na filmové akademii Konrada Wolfa v Babelsbergu. Na Febiofestu 2014 zase Kristiána za přínos světové kinematografii.

 
 
Sylvain Chomet
více

Francouzský režisér a animátor Sylvain Chomet (*1963) je v Česku nejlépe známý díky svému vtipnému a nápaditě animovanému filmu  Trio z Belleville. Za tento film sklidil mj. dvě nominace na Oscara. O Oscara se ucházel o sedm let později i jeho Iluzionista. Febiofest ale promítne také Chometův oceňovaný krátký film Stará dáma a holubi (cena  BAFTA za nejlepší krátký animovaný film, nominace na Oscara a Césara) z roku 1997, i hranou novinku Attila Marcel s výrazným vizuálním stylem. 

 
více

Anna Katriina Outinen (*1961) začínala na divadle, ale ve filmu hraje od roku 1980. Svou kariéru odstartovala skvělým, v Česku málo známým filmem Živote, tady jsem! od režiséra Tapia Suominena. Dál Kati Outinen získávala slávu především s filmy Akiho Kaurismäkiho. Natočila  s ním filmy jako Hamlet podniká, Děvče ze sirkárny, Drž si šátek, Tatjano! a řadu dalších. Za roli v jeho filmu Muž bez minulosti získala na festivalu v Cannes Cenu za nejlepší ženský herecký výkon. 

více »
 
 
Barbora Bobuľová
více

Barbora Bobuľová (*1974) je herečka, českému publiku známá především jako princezna z pohádky Nesmrtelná teta. Od 90. let žije a úspěšně působí v Itálii. První velkou roli dostala ve filmu Marca Bellocchia Princ Homburg (1997) a prorazila především filmem Ferzana Özpeteka Svaté srdce (2005). Hrála ve filmech Paola Genoveseho Nedospělí (2011), Ivana De Mattea Na hraně (2012) ad. režisérů. Ve filmu o Coco Chanel se o roli této módní ikony podělila se Shirley MacLaine. Za své herecké výkony posbírala takřka všechny důležité ceny italského filmového průmyslu: Davida di Donatello, Stříbrnou stuhu, Zlatý glóbus a další. Febiofest 2014 jí věnuje poctu, sestavenou právě z její italské filmografie. 

 
Theodor Pištěk
více

Theodor Pištěk (* 1932) je český malíř, kostýmní výtvarník řady filmů i divadelních představení. Je držitelem Oscara za kostýmy k Formanovu filmu Amadeus, za kostýmy filmu Valmont získal Césara a oscarovou nominaci. V roce 2003 obdržel Českého lva za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu. Theodor Pištěk povede jako čestný předseda hlavní 33člennou porotu 21. ročníku MFF Praha – Febiofest.

 
 
Robert Więckiewicz
více

Robert Więckiewicz (1967) uhranul publikum Febiofestu už před lety v hlavní roli Leopolda Sochy ve filmu Agnieszky Holland V temnotě, zakončovacím filmu ročníku 2012. Polskému publiku je ale známý z řady rolí už od devadesátých let, Wojciech Smarzowski Więckiewicze obsadil do filmu Temný dům (Febiofest 2010), společně s Jiřím Macháčkem se objevil také v polském filmu Jahodové víno (Febiofest 2009). Na letošní ročník přijíždí představit film Walesa: Člověk naděje. Pro Andrzeje Wajdu převezme cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

 
Svein André Hofsø Myhre
více

Svein André Hofsø Myhre (*1973), norský herec s Downovým syndromem, hlavní představitel vtipné žánrové hříčky Detektiv Downs, doprovodí režiséra Barda Breiena, aby společně s českými koproducenty (Evolution Films) uvedli film v české premiéře.

 
 
Bård Breien
více

Norský režisér Bård Breien vystudoval v Oslu literaturu a později film v Kodani. Zprvu psal krátkometrážní filmy (např. Que sera, sera). Nejvíce je asi znám režií filmu Kurz negativního myšlení z roku 2007, za který získal Křišťálový globus na Karlovarském festivalu. Na Febiofestu v sekci Zvláštní uvedení představí svůj nový režisérský počin Detektiv Down.

 
Taru Mäkelä
více

Taru Mäkela se narodila 1. dubna 1959 ve finském městě Tampere. Její režisérská a scénáristická práce se odrazila zejména ve filmech Varasto (2011), Sestricka (1999) a Saalis (2007). Je provdaná za kinematografa Jouko Seppälu. Na letošním Febiofestu uvede v sekci Zvláštní uvedení svůj nový film Láska, soudruhu!. Přijede s ní i kameraman tohoto filmu Jouko Seppälä.

 
 
Jiří Mádl
více

Jiří Mádl je český herec, který se proslavil ve filmu Snowboardďáci. Od té doby však uteklo již hodně času a vedle účinkování v divadle, skládání písniček a mnoha povedených snímků, které má na svém hereckém kontě, se pustil i do točení filmů. V rámci sekce Zvláštní uvedení představí svůj režisérský a scénáristický debut Pojedeme k moři.

 
Srdan Golubović
více

Srdan Golubović (*1972) je jeden z neznámějších srbských režisérů. Jeho první debut Absolute 100 byl součástí hlavního programu na více než 30 festivalech včetně Toronta a Cottbus a získal 10 mezinárodních a 19 domácích cen. Spolu s několika kolegy provozuje produkční společnost Baš Celik, která dělá zejména marketingové kampaně a hudební videoklipy. Dnes působí jako profesor režie na Fakultě divadelních umění v Bělehradě. Na Febiofestu uvede svůj film Kruhy z roku 2013. Přijede se svoji ženou Jelenou Mitrovic, producentka jeho filmu Past z roku 2013.

 
 
Marc Biscontini

Marc Biscontini je francouzský herec, známý zejména pro film Zoran, můj synovec idiot (2013), který spolu s režisérem Metteo Oleottem uvedou na letošním Febiofestu.

 
Jaana Puskala
více

Jaana Puskala momentálně řídí Finskou filmovou nadaci. Málokdo toho ví o finské kinematografii tolik, co ona, a právě proto ji uvidíte ve filmové sekci Světla severu.

 
 
Olivier van der Zee
více

Olivier van der Zee je nadějný nizozemský režisér žijící ve Španělsku. V rámci sekce Světové panorama uvede film 3D dokument Pamplona – běh s býky o přípravách na běh s býky v zády. Film získal v roce 2013 na MFF Varšava ocenění v kategorii dokumentárních filmů.

 
Iram Haq
více

Iram Haq (*1976) vystudovala umění na Westerdals School of Communication. Na začátku kariéry vystupovala v televizní filmech i psala scénáře krátkým filmům. Její režisérský debut Little Miss Eyeflap měl premiéru na filmovém festivalu Sundance a vyhrál několik ocenění z jiných festivalů. Její snímek Jsem tvá, který uvede na Febiofestu, byl v roce 2013 vybrán jako nejlepší norský příspěvek do výběru k nominacím na Oscara za Nejlepší cizojazyčný film a byl oceněn na filmovém festivalu v Lübecku.

 
 
René Houwen
více

René Houwen je nizozemský scénárista a režisér. Na Febiofestu představí svůj nový film Heroin v programu soutěže Nová Evropa. Bude s ním bojovat o Grand Prix a cenu 5 000€. Film stříhal jeho společník Thijs Gloger, který se také ukáže na letošním Febiofestu.

 
Thijs Gloger
více

Thijs Gloger je režisér, scénárista, střihač a producent z Nizozemska. Spolurežíroval film Cizinci a podílel se také na filmu Svět, který natočil Alex Pitstra. Na Febiofestu ho uvidíte nejspíše po boku Reného Houwena, s kterým založil společnost Schaftkip Films a stříhal Houwenův nový snímek Heroin.

 
 
Valentin Hotea
více

Valentin Hotea je nadějný režisér z Rumunska. Na festivalu ho uvidíte v sekci Soutěž Nová Evropa, kde se se svým filmem Roxanne utká o Grand Prix Febiofestu.

 
Diana Dumbrava
více

Diana Dumbrava (*1967) je rumunská herečka. Zahrála si ve filmu Maria (2003), Beowulf (1999) a California Dreamin’ (2007). V soutěži Nová Evropa uvede spolu s režisérem Valentinem Hoteou film Roxanne.

 
 
Marciej Pieprzyca
více

Marciej Pieprzyca (*1964) je polský režisér. V roce 2008 natočil zajímavou komedii Drzazgi. Na Febiofestu uvede v programové sekci Soutěž Nová Evropa film Život je úžasný, který získal na MFF v Montrealu ocenění za nejlepší film.

 
Yariv Horowitz
více

Yariv Horowitz je jeden z vůdčích izraelských režisérů. S režírováním začal v 18 letech. Po povinné vojenské službě se konečně dostal k filmu Rock The Casbah, který představí v soutěži Nová Evropa. Film vzdává hold jeho přátelům z dětství, kteří s ním sloužili v okupovaných teritoriích.

 
 
Jan Forström
více

Jan Forström je finský režisér a scénárista. Na Febiofestu uvede psychologické drama Egyptská princezna. S filmem bude soutěžit v soutěži Nová Evropa o Grand Prix a cenu 5 000€.

 
Maximilian Hult
více

Maximilian Hult (*1982) je původně švédský režisér krátkometrážních filmů. Strávil mnoho let točením krátkých filmů s přáteli během studií ve Stockholmu. Na Febiofestu uvede svůj nový snímek Domov v soutěži Nová Evropa.

 
 
Benny Vandendriessche
více

Benny Vandendriessche je belgický scénárista a režisér. V sekci Zvláštní uvedení představí film Bloudění o tragickém loučení před smrtí.

 
Daniel Castro Zimbrón
více

Daniel Castro Zimbrón je režisér a scénárista z Mexika. V sekci Proti proudu uvede film Táu, halucinogenní drama z mexické pouště Wirikuta.

 
 
Vardit Bilu

Vardit Bilu, někdy také Vidi Bilu, je izraelská režisérka a scénáristka. V sekci Proti proudu představí snímek Plastelína o ženě Ruthy, která je v domácnosti na okraji Jeruzaléma, v době kdy se Izrael hnal do Šestidenní války.

 
Ignacio Santa Cruz
více

Ignacio Santa Cruz je herec a producent známý zejéma z filmů El Tío (2013) a Lokas (2008). Na Febiofestu představí v sekci proti proudu film Strýc o divadelní scéně v Chile.

 
 
Simon Lavoie
více

Simon Lavoie se pochází z kanadského Québeku. Za svou kariéru natočil několik úspěšných a oceněných krátkometrážních filmů. Na Febiofestu v sekci Proti Proudu představí svůj film Proud, který natočil na motivy knihy kanadské spisovatelky Anne Héber.

 
Eduardo Roy
více

Je mladý scénárista z Filipín. V sekci Jiný břeh na Febiofestu představí svůj nový film Rychlá změna, který vykresluje alarmující rysy transsexuální společnosti v Manile.

 
 
Michail Iljenko
více

Michail Iljenko (*1947) je ruský režisér, scénárista a herec. V roce 2011 natočil film Ten, který prošel ohněm o životě v sovětském gulagu. Febiofest poctí svou návštěvou v rámci úvodního promítání na podporu Ukrajině.

 
Mykyta Panisov

Mykyta Panisov je ukrajinský kameraman, který Febiofest navštíví spolu s režisérem Oleksandrem Shkrabakem v rámci úvodního promítání na podporu Ukrajině.

 
 
Jana Škopková
více

Jana Škopková (*1962) je česká novinářka, reportérka a režisérka, která pracuje pro Českou televizi. Uvidíte ji uvádět zážitkový film Cesta do eurostudentovy duše v rámci sekce Zvláštní uvedení.

 
Peter Kerekes, Pavol Pekařčík, Iva Škrbelová

Slovenská dvojice režisérů v rámci sekce Zvláštní uvedení na Febiofestu představí dokumentární film s hranými pasážemi Sametoví teroristé. Přijede také herečka Iva Škrbelová, která ve filmu účinkuje. Snímek ve třech povídkách vypráví o třech mužích, kteří se postavili komunistickému režimu v bývalém Československu.

 
 
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram