CS | EN

Hosté

Dušan Milić (režisér)

17:54 Diskuze po filmu Travelator, Cinestar Anděl, # 6, Pilsner Urquell (začátek projekce 16:15)

John Madden (režisér)

18:04 Diskuze po filmu Báječný hotel Marigold, Cinestar Anděl, # 1, Instinkt (začátek projekce 16:00)

20:00 Úvod k filmu Druhý báječný hotel Marigold, Cinestar Anděl, # 12, Barrandov Studio

21:00 Úvod k filmu Dluh, Cinestar Anděl, # 1, Instinkt

více »
 
více

Původem Nizozemec Jeroen Krabbé se narodil do umělecké rodiny malířů a svou kariéru započal jako herec po studiích na Akademii dramatického umění v Amsterodamu. Své umělecké ambice v následujících letech rozšířil o filmovou režii, překladatelství dramatických her a o kostýmní návrhářství. Krabbého první důležitá herecká příležitost je spojená se jménem krajana Paula Verhoevena, později slavného hollywoodského režiséra, který mu nabídl roli studentského vůdce Guse, zavražděného nacisty, v protiválečném dramatu Oranžský voják (1977). S Verhoevenem se Krabbé setkal i při natáčení psychologického thrilleru Čtvrtý muž (1983), ve kterém ztělesnil homosexuálního spisovatele..

více »
 
 
více

Mezinárodně uznávaný izraelský režisér prožil část dětství ve Spojených státech a v Brazílii, kde pracoval jeho otec, krom jiného i nadšený amatérský filmař. Třebaže na vyrůstajícího Erana Riklise americká kultura silně zapůsobila, po návratu do Izraele se záhy identifikoval s novým prostředím a jeho specifiky. Do izraelské armády nastoupil v období Jomkipurské války a po skončení vojenské služby začal studovat v Tel Avivu, odkud v roce 1975 přesídlil na prestižní britskou National Film and Television School, kde posléze úspěšně absolvoval. Od počátku 90. let pronikala Riklisova tvorba na mezinárodní přehlídky...

více »
 
více

Jeden z nejvýznamnějších evropských nezávislých producentů do Prahy přijíždí také jako „vyslanec“ Evropské filmové akademie, v rámci které všemožně podporuje vězněného ukrajinského režiséra Olega Sentsova. MFF Praha - Febiofest uvede ve svém programu čtveřici Downeyho producentských počinů, mezi nimi i historicko-životopisný film Petra Greenawaye Goltzius a společnost Pelikán. Film Prezident z roku 2014 o posledních dnech padlého diktátora natočil známý íránský režisér oceněný v Cannes i Benátkách Mohsen Makhmalbaf. Downey produkoval i komedii Bena Hopkinse Ztracen v Karastánu, další absurdní satiru na téma „diktátorství“, na jejímž scénáři spolupracoval také čerstvý držitel Oscara Pawel Pawlikowski, nebo snímek Bohéma v rytmu Afriky režiséra Marka Dornforda-Maye oceněný za hudbu na letošním Berlinale. 

více »
 
 
více

Charismatický loňský držitel Kristiána za přínos světové kinematografii Isaach De Bankolé zaznamenal průlom ve své kariéře s filmem Čokoláda francouzské režisérky Claire Denis, se kterou později natočil také film Sama v Africe. Herce si rychle oblíbil také král amerického nezávislého filmu Jim Jarmusch a obsadil ho do filmů Noc na Zemi, Ghost Dog Hranice ovládání. „Isaach De Bankolé je jedním z mých nejoblíbenějších herců. Svou práci bere velmi vážně, plně se promění v každou z postav, které představuje,“ říká Jim Jarmusch..

více »
 
více

Narodila se jako Marilyn a šéf studia Columbia v ní také spatřoval možnou nástupkyni její slavné jmenovkyně Marilyn Monroe. Ten stejný šéf, Harry Cohn, se následně chtěl zbavit jejího příjmení a učinit z modelky Marilyn Paulin Novak americkou divu Kit Marlowe. Začínající herečka však byla hrdá na své jméno a svůj český původ, navíc se nechtěla stát dalším krátkodechým klišé. A tak vznikl kompromis. Kompromis, který v průběhu 50. let vyvolával pobláznění v srdcích diváků i divaček. Kim Novak. Když začínající herečku zachytil v roce 1956 fotoreportér prestižního magazínu Life, jediný zasněný pohled prostoupený lehkou obavou ukázal, co vše se v Kim skrývá. 

více »
 
 
více

Jeden z nejlepších britských herců současnosti, držitel Zlatého glóbu a Emmy za hlavní roli v Rasputinovi, známý jako profesor Snape z Harryho Pottera a herec mnoha tváří Alan Rickman zasvětil první půlku kariéry divadelním prknům. Rickman zároveň debutoval v 90. letech jako režisér ceněným filmem Zimní host s Emmou Thompsonovou v hlavní roli. Diváci Febiofestu tak uvidí v české předpremiéře teprve jeho druhé režijní dílo Králova zahradnice. Ve výpravné romanci z doby Krále Slunce a vzniku zahrad ve Versaille si Rickman také zahrál, a to mj. po boku Kate Winsletové. 

více »
 
více

Alba Rohrwacher se jako herečka prosadila nejprve ve své rodné zemi Itálii, kde za své výkony získala řadu prestižních národních ocenění. Její první herecké zkušenosti jsou spojené s divadlem, před kamerou se nejprve představila ve vedlejších úlohách a první výraznější role přišla s filmem L'amore ritrovato (2004). Hereckou kariéru a uznání kritiků ji však pomohla získat a následně upevnit až role psychicky narušené dcery v dramatu  Giovanna's Father (2009). V podobné úloze se objevila i rok poté v adaptaci italského bestselleru Paola Giordana Osamělost prvočísel (2010), kde ztvárnila traumatizovanou dívku, jež musí pod nátlakem tragédie čelit marnému hledání svého místa v moderní společnosti.

více »
 
 
více

Režisér, scenárista a producent Jean-Jacques Annaud se narodil 1. 10. 1943 ve francouzském Draveil. Vystudoval prestižní pařížskou filmovou školu IDHEC. Po studiích se živil jako režisér reklamních spotů. Debutoval satirickým dramatem o nesmyslnosti války La Victoire en chantant (1976), které bylo natočeno na území Pobřeží slonoviny. Debut získal v roce 1977 pod novým titulem Noirs et blancs en couleur (Black and White in Color) Oscara za Nejlepší cizojazyčný film. Ačkoliv režisér pochází z Francie, většinu svých filmů natočil v zahraničí. Kromě dvou Oscarů (Noirs et blancs en couleur – Nejlepší cizojazyčný film, 1977; Boj o oheň – Nejlepší masky, 1983) obdržely jeho filmy i další významná ocenění včetně několika Césarů (např. Boj o oheň – Nejlepší film, Nejlepší režisér, 1982; Jméno růže – Nejlepší zahraniční film, 1987; Medvěd – Nejlepší režisér, 1989).

více »
 
více

Po studiích anglické literatury na University of Cambridge se John Madden (narozen 8. dubna 1949) uchytil v televizi, pro kterou zejména v 80. letech zrežíroval několik televizních filmů a seriálových epizod. Z jeho současné televizní spolupráce stojí za zmínku režie pilotního dílu úspěšného seriálu Masters of Sex (2013). Na poli celovečerního filmu debutoval snímkem Ethan Frome (1993) v čele s hereckou hvězdou Liamem Neesonem. Známé herecké tváře se objevovaly i v dalších jeho filmech. Judi Dench si zahrála královnu v Paní Brownové (Mrs. Brown, 1997) a později i v oscarovém Zamilovaném Shakespearovi (Shakespeare in Love, 1998). . 

více »
 
 
Szabolcs Hajdu a Orsolya Torok-Illyes
více

Režisér a herec Szabolcs Hajdu patří spolu s Pálfim nebo Mundruczóem k nejvýraznějším maďarským tvůrcům současnosti. Narodil se v roce 1972 v Debrecínu a po studiích na filmové a divadelní univerzitě debutoval celovečerním filmem Mizerné věci (2001) a jeho následující filmy Tamara nebo Bílé dlaně nadchly diváky i kritiku po celém světě. Na Febiofestu uvede svůj poslední snímek Přelud spolu s hercem a  spoluproducentem Isaachem De Bankolé a se svojí manželkou a herečkou jedné z hlavních rolí Orsolyou Torok-Illyes.

 
Mátyás Prikler
více

Režisér, scenárista a producent Mátyás Prikler se narodil v roce 1982 v Bratislavě. Je absolventem katedry filmové režie na Filmové fakultě Vysoké školy múzických umění, filmovou režii studoval i v Budapešti. Jeho krátkometrážní debut Ďakujem, dobre (2009) byl vybrán v sekci Cinéfondation na MFF v Cannes 2010 a stejnojmenný celovečerní debut byl uveden na MFF v Rotterdamu. Od roku 2005 vede produkční společnost MPhilms. Na Febiofestu uvede snímek Přelud spolu s režisérem Szabolcsem Hajdu, hercem a producentem Isaachem De Bankolé a herečkou Orsolyaou Török-Illyés.

 
 
více

Polsko-holandská režisérka a scenáristka se studiu filmu věnovala jak ve své vlasti – studovala produkci na Slezské univerzitě v Katovicích – tak v Holandsku, kde vystudovala režii na NFTA v Amsterodamu. Zpočátku se věnovala pouze dokumentární tvorbě, ale brzy se přesunula do sféry autorské kinematografie a ke svým filmům si vždy píše i scénáře. Její televizní film Bjilmer Odyssey (2004) se prodal do mnoha evropských zemí, což není v Holandsku obvyklé. Úspěšný byl i její celovečerní debut Nothing Personal (2009), který získal 5 cen na festivalu v Locarnu a byl uveden také na Febiofestu...

více »
 
více

Režisér a producent Jan Doense studoval film doma v Nizozemí i v New Yorku. Kromě natáčení a produkce filmů působí též ve festivalové oblasti – založil Amsterdam Fantastic Film Festival, který se, jak název napovídá, věnuje fantastickým žánrům. Je i filmovým publicistou a též působí jako právník. Věnuje se především oblasti hororu, který se podle něj stal v uplynulé dekádě mnohem rozšířenější záležitostí díky snímkům jako Šestý smysl..

více »
 
 
Wilant Boekelman a René Huybrechtse
více

Zkušení producenti s bohatou filmografií, specializující se na různé žánry, ale také na dětský film, jenž je velice úspěšným holandským vývozním artiklem. V Praze představí jeden ze svých společných projektů, dětské sci-fi T.I.M., příběh netradičního kamarádství mezi malým klukem a „rodinným“ robotem, s tématem osamělosti v technicky vyspělém světě.

 
více

Nizozemský producent Herman Slagter má právnické vzdělání, ale záhy po dokončení studií se pustil do produkování filmů. Má za sebou několik evropských producentských workshopů a kurzů a působí ve společnosti White Bull Film. Produkoval například snímek Fighting Fish (2004), první film s bojovými uměními v Holandsku..

více »
 
 
více

Studoval slavistiku v Paříži. Po pěti letech působení v oblasti filmové produkce a distribuce se přestěhoval do Holandska, přičemž si za sídlo své společnosti vybral i díky slavnému festivalu Rotterdam. V roce 2004 založil produkční společnost Volya Films, která se věnuje mezinárodním koprodukcím, autorské hrané tvorbě, jakož i dokumentům. V jejím hledáčku jsou talenty zejména z asijských postsovětských zemí – loňský Febiofest uvedl například 40 dnů ticha, koprodukci s Uzbekistánem..

více »
 
Rick McCallum
více

Americký producent a příležitostný herec Rick McCallum je bezpochyby notoricky známý jak fanouškům Hvězdných válek, z nichž produkoval několik epizod, tak fanouškům filmů o Indiana Jonesovi a televizního historického seriálu Borgiové. S více než 50 produkovanými tituly patří McCallum k nejvýraznějším producentským osobnostem současnosti. Na panelové diskusi věnované koprodukcím s Nizozemskem představí svůj nejnovější projekt, jehož zamýšlení partneři jsou z Holandska.

 
 
Dušan Milić
více

Srbský režisér Dušan Milić se narodil roku 1969 v Bělehradě. Začínal v 19 letech jako pomocný režisér na filmech Bunker Palace Hotel Enkiho Bilala a Tito a já Gorana Markoviće. Debutoval celovečerním filmem Jahody v supermarketu (2003), na nějž úspěšně navázal snímkem Guča!, uvedeným v Berlíně. Na Febiofestu představí svůj poslední film Travelator, příběh mladého přeborníka akčních computerových „stříleček“, jenž má najednou předvést své dovednosti v reálném světě.

 
Eché Janga a Sammy Reynaert
více

Holandský režisér Eché Janga ukončil studium filmové režie v roce 2010 a od té doby natočil několik mezinárodně úspěšných krátkých filmů. Na Febiofestu představuje svůj celovečerní debut Helium, stylisticky vybroušený portrét stárnoucího mafiána, který strhl diváky i kritiku nejen po premiérovém uvedení na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Spolu s režisérem přijede film uvést také scénarista Sammy Reynaert.

 
 
Anders Rune
více

Na festivalech oceňovaný mladý švédský režisér Anders Rune se věnuje nejen filmové režii, ale také televizní a reklamní tvorbě. Zároveň působí jako pedagog a vede semináře filmové režie. Na Febiofestu uvede svůj neobvyklý celovečerní debut Aerobik: Příběh lásky o romantickém vzplanutí mentálně postižené Marie a retardovaného Janna.

 
Nadav Lapid
více

Izraelský režisér Nadav Lapid studoval film na univerzitě v Jeruzalému, zároveň i historii a filozofii na univerzitě v Tel Avivu a literaturu na univerzitě Paris 8. Pracoval jako dokumentární kameraman a jeho režijní filmografie obsahuje tři pozoruhodné krátké filmy natočené v letech 2004–2006. Na poli celovečerní tvorby debutoval filmem Policajt. Na Febiofestu uvede svůj druhý celovečerní film, poetické drama Básník ze školky.

 
 
Jean-Charles Hue
více

Jean-Charles Hue se narodil v roce 1968 ve francouzském Eaubonne blízko Paříže. Věnuje se sochařské a multimediální tvorbě a filmové režii. Zásadním tématem jeho tvorby je proměna identity, jak dokazují jeho krátké i celovečerní filmy. Poslední z nich, Táhni do pekel, měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

 
Károly Ujj Meszáros
více

Maďarský režisér Károly Ujj Meszáros se narodil v roce 1968 a jeho tvorba zahrnuje přes 150 televizních reklam a deset mezinárodně oceněných krátkých filmů. Loni Meszáros natočil neobvyklý celovečerní debut Liza, liščí víla, příběh starého bytu v Maďarsku 60. let, ve kterém přebývá duch žárlivého japonského popového zpěváka. Originální kombinaci pohádky a japonské mytologie uvádí Febiofest v soutěžní sekci Nová Evropa.

 
 
Tomáš Vach
více

Mladý talentovaný producent Tomáš Vach je absolventem katedry produkce na pražské FAMU. Žil nějakou dobu v Berlíně, produkoval krátké snímky a v současné době působí jako filmový produkční, přičemž se zaměřuje na koprodukční filmy. Na Febiofestu uvede film Schmitke režiséra Štěpána Altrichtera o cestě německého inženýra do mysteriózních, mlhou zahalených lesů Krušných hor.

 
Štěpán Altrichter
více

Režisér Štěpán Altrichter vyrostl v Praze a v jižním Německu. I jeho studia byla rozkročena mezi Českou republiku a Německo, studoval režii na pražské FAMU a HFF v Postupimi. V roce 2008 získal v Německu prestižní stipendium na svůj celovečerní debut Schmitke, který představuje v rámci letošního Febiofestu. Mimo mysteriózního příběhu německého inženýra natočil Štěpán Altrichter v minulých letech dva oceněné krátké snímky.

 
 
Peter Kurth
více

Německý divadelní a rozhlasový herec Peter Kurth se divákům představil již v řadě televizních i filmových rolí, za všechny můžeme zmínit film Goodbye Lenin! nebo televizní seriál Místo činu. Poslední postavou ztvárněnou tímto výjimečně talentovaným absolventem hudební a divadelní univerzity v Rostocku je postarší inženýr Schmitke ve stejnojmenném celovečerním debutu režiséra Štěpána Altrichtera.

 
Jukka-Pekka Valkeapää
více

 Jukka-Pekka Valkeapää je finský scenárista, režisér a herec narozený v přístavním městě Porvoo. Studoval na vysoké škole umění a designu v Helsinkách a poté se účastnil rezidentního programu Cannes Cinéfondation. Svou režijní kariéru zahájil dvěma krátkými filmy Eyes Closed No Hands (2000) a The Fall (2003), v roce 2008 pak natočil svůj celovečerní debut Visitors. Na Febiofestu uvede svůj oceněný poslední film Uprchlíci (2014).

 
 
Terry McMahon
více

Irský scenárista, režisér a herec Terry McMahon se divákům pravděpodobně vybaví svojí rolí v Nolanově Batman Begins. McMahon debutoval na poli celovečerního filmu v roce 2011 kontroverzním autorským snímkem Charlie Casanova a nyní, o tři roky později, představuje svůj druhý, na filmových festivalech velmi úspěšný celovečerní film Patrikův den, drama o patologickém vztahu matky a jejího mentálně postiženého syna.

 
Vuk Ršumovič a Denis Murič
více

Srbský režisér, scenárista a producent Vuk Ršumovič se narodil roku 1975 v Bělehradě, kde později vystudoval Fakultu dramatických umění. Mimo filmu se věnuje televizní scenáristice, filmové produkci a divadlu. Publiku filmových festivalů se představil svým celovečerním debutem Nalezenec s výjimečně talentovaným mladým hercem Denisem Muričem v hlavní roli chlapce nalezeného v bosenských lesích.

 
 
Catarina von Richthofen
více

Paní Catarina von Richthofen přijede na letošní Febiofest uvést tři projekce vyjímečného dokumentárního triptychu o africké hrdosti a kráse 35 krav a kalašnikov, který režíroval její manžel Oswald von Richthofen a spoluprodukoval Roland Emmerich.

 
Jan Wolf
více

Mladý český režisér a producent Jan Wolf se představil divákům Febiofestu v roce 2011 svým celovečerním debutem Normalis. Vizuálně působivý příběh mladé režisérky v období nastupující normalizace, minimální rozpočet a vysoké tvůrčí nadšení jsou vlastní i Wolfovu druhému filmu, krátkému dramatickému příběhu lásky a žárlivosti Siciliana.

 
 
Martin Šebík
více

Martin Šebík působí ve filmovém průmyslu již téměř dvacet let a za tu dobu se jako pomocný režisér podílel na vzniku řady významných českých i zahraničních filmů, za všechny můžeme zmínit 3 sezóny v pekle režiséra Tomáše Mašína, Letopisy Narnie – prince Kaspiana v režii Andrewa Adamsona nebo Sokurovova Fausta. Mimo oblasti celovečerního filmu se Martin Šebík věnuje režii reklam. Na Febiofestu se zúčastní panelové diskuse věnované koprodukcím s Nizozemskem.

 
Peggy Driessen-Bussink
více

Peggy Driessen-Bussink bude na letošním Febiofestu zastupovat Nizozemský Filmový Fond a zúčastní se panelové diskuze věnované koprodukcím s Nizozemskem.

 
 
Nathalie Mierop

Nathalie Mierop se zúčastní panelové diskuze věnované koprodukcím s Nizozemskem jako zástupkyně Eye International, která se stará o propagaci nizozemských filmů po světě.

 
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.