CS | EN

Hosté

více

Absolvent bratislavské VŠMU si získal pozornost již svými studentskými filmy. Režíruje v televizi, mimo jiné slovenský seriál Odsúdené či české Případy 1. oddělení, a jeho filmovým kinodebutem byl hororový thriller Zlo, na temnější notu hraje i jeho nejnovější film Čistič. V kinech i u kritiky byl úspěšný jeho celovečerní film z roku 2011 Meruňkový ostrov.

více »
 
více

Přes půl století trvající kariéra Marca Bellocchia ho řadí mezi nejvýznamnější italské tvůrce po bok Bernarda Bertolucciho a režisérova osobního přítele Piera Paola Pasoliniho, s nímž sdílel zápal pro radikální levici, boj s konzervativní cenzurou a provokativní přístup k ožehavým tématům i filmové formě. Jeho bohatá filmografie čítá politická dramata, sžíravé satiry katolické církve i netradiční adaptace klasiky (Jindřich IV. dle hry Luigiho Pirandella s Marcellem Mastroiannim a Claudiou Cardinaleovou). 

více »
 
 
více

Výrazný představitel mladé evropské herecké generace Daniel Brühl se narodil v roce 1978 v Barceloně. Celým jménem Daniel César Martin Brühl Gonzalez Domingo je synem známého německého dokumentaristy a režiséra Hanno Brühla. Bilingvní rodina umožnila Brühlovi již jako dítěti osvojit si  dva evropské jazyky, což mu později výrazně pomohlo při budování mezinárodní herecké kariéry. Daniel debutoval již v útlém věku v divadle a své první role získal také v německých televizních seriálech. Průlomem v jeho filmové kariéře se v roce 2003 stal snímek Goodbye Lenin! Wolfganga Beckera. Brühl v něm ztvárnil hlavní roli milujícího syna, jehož maminka strávila několik posledních měsíců socialismu v kómatu. Aby ji ochránil před fatálním šokem ze zjištění, že Východní Německo již v původní podobě neexistuje, rozhodne se Alex vše v matčině okolí uvést do stavu před pádem Zdi. 

více »
 
více

Jan Bubeníček vystudoval animovanou tvorbu na FAMU a sbíral ocenění již za své krátké snímky Tři Fuové a Pirát. Jeho celovečerním debutem je povídkový animovaný film Smrtelné historky. Pracoval ve Studiu Eallin jako režisér, v UPP jako supervizor 3D oddělení a podílel se také na podobě animovaného filmu Alois Nebel.

více »
 
 
více

Mladý česko-německý autor pochází z Prahy a žije ve Vídni, kde studoval a spolupracuje s divadly, včetně prostoru Spielbar divadla Volkstheater, jenž v roce 2000 uvedl jeho první hru. Založil zde také skupinu Die Gruppe, která se podílela na stejnojmenné filmové adaptaci jeho románu Menandros & Thais, kterou společně s Antonínem Šilarem režíroval.

více »
 
více

Rebecca Cremonaová je maltská scenáristka a režisérka, jejíž krátký film Magdalene o bývalé koncertní pianistce dusící se v manželství v Kalifornii 30. let si získal mnohá ocenění, včetně ceny Svazu amerických filmových režisérů (Director's Guild of America), a zvláštní uznání na studentských  College Television Awards. Její celovečerní debut Simshar sbírá festivalové ceny a byl vůbec prvním maltským filmem, který tato země vyslala do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný snímek.

více »
 
 
více

Cesta diplomovaného archeologa a jednoho z mezinárodně nejuznávanějších tvůrců nezávislé slovinské kinematografie, Jana Cvitkoviče, je dle jeho slov dílem náhody a spontánního rozhodnutí, které následoval nečekaný úspěch. Po vítězství v krátkometrážní scenáristické soutěži napsal společně s kamarádem Janezem Burgerem (absolventem pražské FAMU) celovečerní film Volnoběh (1999), ve kterém si také zahrál hlavní roli laxního věčného studenta Dizzyho, který začíná zvažovat, že by po deseti letech bydlení na koleji možná měl začít se svým životem něco dělat. 

více »
 
více

Murat Eroğlu se narodil v tureckém Tunceli a již ze studií pracoval jako novinář a natáčel krátké hrané i dokumentární snímky. Jeho debut Before Sunrise, kritické sociální drama o jedné noci otce a syna bloudících kvůli práci nočním tržištěm, měl premiéru v hlavní soutěži na festivalu v Istanbulu a byl uveden na dalších festivalech, kde Eroğlu získal pověst slibného režijního talentu.

více »
 
 
více

Vojtěch Frič se svou produkční společností FRAME100R připravuje reklamní a televizní projekty a má na kontě také úspěšné české celovečerní filmy Krásno Ondřeje Sokola a Zakázané uvolnění Jana Hřebejka podle divadelní hry Petra Kolečka. Jeho aktuálním projektem je snímek Já, Olga Hepnarová, který produkoval a podílel se na jeho podobě také jako střihač.

více »
 
více

Divadelní, filmový a dokumentární režisér Dariusz Gajewski pochází z polské Čenstochové a na svou divadelní práci navázal filmovou adaptací hry dramatika Helmuta Kraussera Leatherface nazvanou AlaRm, po které následoval celovečerní autorský povídkový film Varšava, označovaný za jeden z nejvýraznějších polských debutů v novém miléniu a vítěz několika festivalových ocenění v Polsku i na mezinárodní scéně. Film Lekcje pana Kuki z roku 2008 sleduje cestu mladíka Waldemara do Vídně a polským hrdinům v emigraci, tentokrát ve Švédsku, se věnuje i ve svém novém dramatu Strange Heaven.

více »
 
 
více

Mladý italský producent Simone Gattoni produkoval dokumentární portrét kontroverzního politika Silvia Berlusconiho S.B.: I Knew Him Well, složený z výpovědí jeho blízkých, který nahlížejí za masku této veřejné figury, a snímek Pelešjanovo mlčení o znovuobjeveném arménském režisérovi Artavazdu Pelešjanovi, uvedený také na karlovarském festivalu. Pro MFF v Benátkách jako producent připravil krátký dokument o italském tvůrci Marcu Bellocchiovi, jehož nejnovější snímek Blood of My Blood následně produkoval.

více »
 
více

Jake Gavin se jako herec objevil v britském dobrodružném filmu Plunkett & Macleane, ale jeho kariéra byla v oblasti fotografie, ve které se věnoval především krajinářství a portrétu. Na tuto zkušenost navázal ve svém celovečerním debutu Hector, road movie o cestě bezdomovce do Londýna s Peterem Mullanem v titulní roli.

více »
 
 
více

Mimi Gjorgoska-Ilievska byla v listopadu 2015 prezidentem Makedonie jmenována ředitelkou Makedonské filmové agentury (Macedonian Film Agency). Tato pozice navazuje na její předchozí práci ředitelky makedonské cinematéky a členství v řídící komisi Federace filmových archivů. 

více »
 
více

Francouzský scenárista, kameraman a režisér Armel Hostiou v roce 2003 absolvoval prestižní pařížskou filmovou školu La Fémis. Natočil více než dvacítku oceňovaných krátkých, experimentálních filmů a hudebních videí, opakovaně pro umělce vystupujícího pod pseudonymem Babx. Jeho první celovečerní film Rives byl uveden na MFF v Cannes v sekci Acid. Jeho nejnovější film Stubborn vznikal s minimálním štábem v New York City a v hlavních rolích se objevili Vincent Macaigne a Kate Moranová.

více »
 
 
více

Martha Issová je česká divadelní, televizní a filmová herečka. Po absolvování Pražské konzervatoře nastoupila do angažmá v Divadle Na Fidlovačce a po hostování v roce 2005 se stala stálou členkou souboru Dejvického divadla. Společně s dejvickým ansámblem hrála v jejich autorském televizním seriálu Čtvrtá hvězda. Na filmovém plátně se poprvé objevila již v roce 1999 v Hanele Karla Kachyni a její filmografie čítá přes třicet filmových i televizních rolí. 

více »
 
více

Bjorn Olaf Johannessen je původním povoláním vědec, debutoval hrou Silkematt uvedenou Norským národním divadlem a nyní je úspěšným televizním a filmovým scenáristou jak doma v Norsku, tak v mezinárodní evropské kinematografii. Napsal příběh o dospívání a vztahu otce a syna Miruš (2007), nominovaný na norské výroční ceny Amanda za nejlepší film, a belgické drama Patrice Toye Nowhere Man (2008), oba snímky byly uvedeny také na Febiofestu v minulých letech festivalu. V roce 2015 měly premiéru norský snímek Mizející kouzelník Dirk Ohm s německou hvězdou Augustem Diehlem v hlavní roli a do hlavní soutěže Berlinale zařazený Everything Will Be Fine legendárního Wima Wenderse, drama ve 3D s Jamesem Francem a Charlotte Gainsbourgovou.

více »
 
 
více

Petr Kazda je absolvent Katedry scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU, kde již ve druhém ročníku začal připravovat scénář o Olze Hepnarové. Společně s Tomášem Weinrebem, absolventem Katedry dokumentární tvorby, mají produkční společnost Black Balance a spolupracovali na řadě krátkých filmů, uvedených na festivalech a přehlídkách. Pro duo scenáristů, producentů a režisérů je celovečerním autorským debutem hraný snímek Já, Olga Hepnarová, jehož světová premiéra proběhla v sekci Panorama na Berlinale 2016.

více »
 
více

Julia Kijowska byla v letech 2006‒2012 členkou ansámblu významného varšavského divadla Teatr Dramatyczny a v současnosti hraje v divadle Ateneum. Kromě divadelní práce má za sebou také bohatou filmografii čítající přes patnáct celovečerních snímků, včetně válečného dramatu Agnieszky Hollandové V temnotě, a několik populárních televizních seriálů. Za svůj herecký výkon ve filmu Milosc byla oceněna na festivalu v Soluni a její zatím poslední filmová role je ve snímku Červený pavouk.

více »
 
 
více

František Krähenbiel je jeden z nejvýznamnějších slovenských střihačů, třikrát nominovaný na Cenu Slovenské filmové a televizní akademie Slnko v sieti za nejlepší střih, přičemž tuto cenu si odnesl za Slepé lásky Juraje Lehotského oceněné v Cannes, které také produkoval. Dlouhodobě spolupracuje s režisérem Markom Škopom, stříhal jeho televizní dokumenty i úspěšné celovečerní dokumentární snímky Iné svety a Osadné, na kterém se také podílel jako producent. Jejich nejnovějším společným filmem je Škopův hraný debut Eva Nová, oceněný na festivalu v Torontu. 

více »
 
více

Producentka Agnieszka Kurzydłová řídí v roce 2008 založenou polskou odnož společnosti Zentropa – Zentropa International Poland, za niž koprodukovala Antikrista Larse Von Triera. Její vlastní produkční společnost Mental Disorder 4, vzniklá v roce 2011, produkovala na Berlinale uvedené drama Malgorzaty Szumowske Ve jménu o homosexuálním katolickém knězi a Bejby Blues Katarzyny Rosłaniecové. Jejím novým filmem je Červený pavouk, uvedený v hlavní soutěži na Karlovarském festivalu. 

více »
 
 

Belgičan Laurent Van Lancker vystudoval filmovou tvorbu a antropologii, což se projevilo v jeho raných dokumentech zkoumajících vzdálené kultury Ymako a Moving with the Clouds a sérii Experimental Ethnographies. Natáčel také krátké filmy, experimentální cestovní deníky a taneční videa. Jeho celovečerní dokument Surya získal řadu mezinárodních cen a byl uveden v belgické distribuci. Jeho první celovečerní hraný film s experimentálními prvky Úhor je dystopickou vizí Evropy z pohledu novodobého uprchlíka a byl částečně natáčen přímo v táboře v Calais.

více »
 
více

Slovenská scenáristka, dramaturgyně a režisérka, jejíž první televizní film Ticho (2006) získal několik evropských ocenění. Na MFF v Cannes získala Cenu Krzysztofa Kieślowského na scenáristickém workshopu pro nejlepší nerealizovaný scénář k filmu Dom, který poté v její režii vznikl a měl premiéru na Berlinale 2011. Podílela se také na povídkovém projektu Slovensko 2.0 (2014), věnuje se i dokumentární tvorbě a jako dramaturgyně spolupracuje na televizních i filmových projektech.

více »
 
 
MARK MARTIN
více

Mark Martin přijel do tehdejšího Československa na misi v letech 1990‒1992 jako dobrovolník amerických Mírových sborů, a protože se zde zamiloval, rozhodl se zůstat. Byl manažerem v několika společnostech v soukromém sektoru a od roku 2011 je ředitelem Amnesty International Česká republika, mezinárodní organizace věnující se boji za lidská práva, a výrazně veřejně vystupuje v jejích kampaních týkajících se místní i zahraniční agendy. Na letošním Febiofestu bude členem poroty Amnesty International Febiofest Award. 

 
více

Poprvé se na filmovém plátně objevila v roce 1969 jako v titulcích neuvedená chica de la fiesta ‒ „holka na večírku“ a dnes je Carmen Maurová ve svých sedmdesáti letech nejdůležitější ženskou tváří španělské kinematografie, s celkem čtyřmi cenami Goya a bohatou, rozmanitou filmografií zahrnující na sto čtyřicet filmových a televizních rolí (doplněných letitou prací na prestižních divadelních prknech a v dabingu), v rodném Španělsku i za jeho hranicemi, především ve frankofonních produkcích (za roli v Ženách z šestého poschodí získala v roce 2012 francouzského Césara).

více »
 
 
více

Švédský fotograf, kameraman a režisér na sebe upoutal pozornost již krátkými dokumenty Clyde a Stockholm Street. Jeho celovečerní debut H:r Landshövding byl oceněn na prestižním festivalu CPX:DOX, stejně jako jeho nejnovější snímek Ztracen v Kantonu. Úspěšný byl i hraný thriller o vyšetřování vraždy minstra Olofa Palmeho Hassel - Privatspanarna. Ve čtyřiatřiceti letech Månsson získal již tři nominace na národní švédskou filmovou cenu Guldbaggen.

více »
 
více

Zřejmě nejvýraznější slovenský dokumentární kameraman současnosti dlouhodobě spolupracuje s režisérem Markom Škopom (Slávnosť osamelej palmy, Osadné, Iné svety). Společně přešli k filmu hranému v úspěšném portrétu alkoholické herečky Eva Nová, oceněném na mezinárodním festivalu v Torontu

více »
 
 
více

Herečka Klára Melíšková společně se svým ročníkem pražské DAMU vytvořila pod vedením Miroslava Krobota v roce 1997 hereckou a uměleckou oporu souboru Dejvického divadla, na jehož jevišti se od té doby pravidelně objevuje jako stálá členka ansámblu tohoto kriticky oceňovaného divadla. Ve filmu byla její první výraznou rolí Zdena ve snímku Mistři, za niž získala Českého lva. Cenu vyhrála také v roce 2012 za film Bohdana Slámy Čtyři slunce, za který si odnesla také Cenu české filmové kritiky. Dvakrát byla na Lva nominovaná, za role v Protektorovi a Andělech všedního dne Alice Nellis. Společně s kolegy z Dejvického divadla hrála v televizní sérii Čtvrtá hvězda a na obrazovkách se objevuje také v Případě pro exorcistu a letošních Modrých stínech. V novém filmu Já, Olga Hepnarová, uvedeném na Berlinale, ztvárnila roli matky titulní postavy.

více »
 
více

Peter Morgan je britský dramatik a scenárista oceněný Zlatým glóbem, kterého proslavily především životopisné snímky o osobnostech hrajících klíčovou roli ve zvratech 20. století ‒ britské královně Alžbětě II. (Královna s Helen Mirrenovou v titulní roli), diktátorovi Idi Aminovi (Poslední skotský král) nebo automobilových závodnících Niki Laudovi a Jamesi Huntovi (Rivalové). Jeho studie historických figur vždy spojují drama charakterů s divácky vstřícným a zároveň provokativním zkoumáním politických tlaků dané doby, ať už v rekonstrukci televizních rozhovorů, které otřásly Amerikou 70. let, Duel Frost/Nixon dle jeho vlastní divadelní hry nebo v milostně-intrikánském dramatu na dvoře Jindřicha VIII. Králova přízeň. 

více »
 
 
více

Skotský divadelní a filmový herec a filmový režisér Peter Mullan se narodil ve městě Petershead ve východním Skotsku. Herectví se začal věnovat během studií na vysoké škole, na filmovém plátně debutoval v roce 1990 vedlejší rolí Vince ve filmu Big Man Davida Lelanda a následovala role v Riff- Raff (1991) režiséra Kena Loache. S tímto renomovaným režisérem Mullan spolupracoval později během kariéry ještě jednou na snímku Jmenuji se Joe. Za svůj výkon v tomto filmu získal v roce 1998 prestižní Cenu za nejlepší mužský herecký výkon na MFF v Cannes.

více »
 

Sara Namethová vystudovala sociální antropologii na Univerzitě ve Stockholmu a poté navázala magisterským titulem v tomto oboru na Oxfordu. Publikovala článek „Scenáristika jako fiktivní etnografie”, ve kterém zkoumá podobnost a provázanost antropologického přístupu a scenáristické práce. Pracovala v reklamě a podílela se na vývoji filmu Roye Anderssona Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě. Adaptace románu Kristiana Lundberga Yarden ve scénář stejnojmenného filmu v režii jejího manžela Månse Månssona, uvedeného v sekci Forum na letošním Berlinale, je jejím celovečerním debutem.

více »
 
 
více

Jordi Niubó, Španěl narozený v Ústí nad Labem, absolvoval katedru hrané režie na FAMU krátkometrážním filmem Falešný autostop. Poté se věnoval především televizním dokumentárním filmům a seriálům a také produkoval experimentální film Iva Trajkova Movie (2007) i jeho nejnovější snímek Noc BezMoci. Na letošním Febiofestu bude jedním z porotců soutěže "I TY JSI FILMAŘEM". 

více »
 
více

Výrazný herecký talent ze slovenského Dolného Kubína získal mnoho ocenění na divadelních prknech v divadle v Nitře i v Slovenském národním divadle a popularitu mu přineslo účinkování v slovenských populárních seriálech Profesionáli, Panelák a Superhrdinovia. Ve filmu se objevil v Muzice a Jak jsme hráli čáru Juraja Nvoty a v Evě Nové hraje syna titulní hrdinky v podání Emílie Vášaryové.

více »
 
 
RAMÓN PILACÉS

Ramón Pilacés je agentem zastupujícím herce a herečky, vedoucím agentury sídlící v Madridu a Buenos Aires. Produkoval filmy Tortilla y cinema (1997) a noirovou road movie Lisabon (1999), která získala nominaci na španělskou cenu Goya pro herečku v hlavní roli, Carmen Mauraovou. Tu Pilacés zastupuje a doprovází ji na Febiofest, kde jsou v poctě této španělské legendě uvedené čtyři její filmy.

 
více

Mladý polský herec Filip Pławiak ve filmu debutoval v roce 2010 v dramatu Benátky. Objevil se také v koprodukčním snímku Dozvuky a retru o dospívání v armádě Jízdenka na Měsíc. Hrál také v úspěšném polském dramatu o odboji mladých lidí za války, Kameny na pevnost, uvedeném na loňském Febiofestu. Komplexní ztvárnění mladičkého Karola, fascinovaného sériovým vrahem v Polsku 60. let, ve snímku Červený pavouk je jeho první hlavní rolí.

více »
 
 
více

Stole Popov je mezinárodně uznávaný režisér, jehož celovečerní dokumentární debut FIRE se stal v roce 1974 jugoslávským kandidátem na Oscara. Podobné pocty se dostalo také jeho následujícím dokumentům Australia, Australia a krátkometrážnímu Dae, který získal oscarovou nominaci. Po dvou hraných a rovněž vysoce na festivalech ceněných snímcích v 80. letech natočil Popov po rozpadu Jugoslávie vůbec první makedonský film Tetování (Tattoo), přičemž kulisou jeho dramatu je turbulentní doba hroutícího se režimu federace.

více »
 
více

Mexický producent a režisér nejdříve psal a natáčel reklamy a později ve vlastní společnosti Terregal Films produkoval a režíroval hudební videa a krátké filmy. Několik let připravoval svůj celovečerní debut Jeremy o osmiletém géniovi narozeném do rodiny, která na něj není připravená. Film byl uveden na mnoha festivalech a získal několik diváckých cen. 

více »
 
 
více

Antonio Saura, syn španělského titána kinematografie Carlose Saury, který na Febiofestu 2005 převzal cenu Kristián za celoživotní dílo, je úspěšným producentem. Pracoval na filmech svého otce (Ach, Carmelo!Salomé, dokument Fado) a též produkoval řadu oceňovaných snímků dokumentárních i hraných (En la ciudad sin límites, který získal cenu Goya). Je členem Evropské i Španělské filmové akademie a svůj dokumentární „gurmánský thriller“ Kuře, ryba, krab, nominovaný na cenu Goya a uvedený na Berlinale, přijíždí osobně představit na Febiofest.

více »
 
více

Absolvent DAMU Antonín Šilar je především scénografem, jenž spolupracuje s několika pražskými divadly, včetně Dejvického, Studia Hrdinů a Nové scény Národního divadla, a je členem vídeňské Die Gruppe. Menandros & Thais je jeho celovečerním režijním filmovým debutem – a to i pro autora předlohy Ondřeje Cikána, který snímek spolurežíroval.

více »
 
 
více

Slovenský dokumentární režisér a producent Marko Škop loni natočil ve své vlastní produkci hraný debut Eva Nová, který na MFF v Torontu získal prestižní Mezinárodní cenu kritiků pro objev roku. Jeho celovečerní dokumentární filmy Iné svety Osadné byly úspěšné na festivalech i mezi diváky, Iné svety získaly Diváckou cenu na festivalu v Karlových Varech v roce 2006 a Osadné cenu pro nejlepší dlouhometrážní dokument tamtéž o tři roky později. Produkoval také úspěšné filmy slovenského kolegy, dokumentaristy Juraje Lehotského, v Cannes oceněné Slepé lásky a jeho hraný debut Zázrak. Na letošním Febiofestu bude jedním z porotců soutěže "I TY JSI FILMAŘEM". 

více »
 
více

Absolventka Pražské konzervatoře se již za studií objevovala v divadelních rolích i televizních filmech. Jako devatenáctiletá zazářila v hlavní roli krátkometrážního studentského snímku Bába (2008), který zvítězil v sekci Cinéfondatión mezinárodního festivalu v Cannes. Ve filmu i televizi si zahrála v žánrově pestrém výběru děl – v historickém dramatu Lidice, televizním Janu Husovi, pohádce Micimutr i thrillerovém krimi seriálu Cirkus Bukowsky. Zatím poslední výrazná filmová role mladé herečky se širokým rejstříkem je přítelkyně historické protagonistky filmu Já, Olga Hepnarová.

více »
 
 
více

Itay Tiran je izraelský divadelní a filmový herec, který ve svých pětatřiceti letech získal již pět národních divadelních cen pro nejlepšího herce a dvě nominace Izraelské filmové akademie, za Mechilot a Ha-hov. Hrál v oceňovaném koprodukčním válečném dramatu Libanon a objevil se také v německo-francouzsko-polské adaptaci románu Uri Orleva o chlapci na útěku z varšavského ghetta v roce 1942, Běž, chlapče, běž. Tiranova mezinárodní kariéra začala již v roce 2010, kdy ztvárnil jednu z hlavních postav v britské minisérii The Promise. V minulém roce měly premiéru dva snímky s Tiranem v hlavní roli, izraelská „existenční komedie” Zamyšlení, uvedená také na Ostrava Kamera Oko, a polský Démon, který Tiran představí na Febiofestu. 

více »
 
IVO TRAJKOV
více

Ivo Trajkov pochází z makedonského Skopje a vystudoval pražskou FAMU, kde v současnosti vede Katedru střihové skladby. Jeho tvorba, rozkročená mezi Makedonií a Českou republikou, zahrnuje historické drama Velká voda (2004), nominované Makedonií do klání o Oscara za nejlepší cizojazyčný film, českou žánrovou komedii Kanárská spojka (1993), experimentální Movie (2002) i drama Ocas ještěrky (2009). Na Febiofestu představí kromě Velké vody také německý 90 minut – Berlínský projekt a svůj nejnovější film, do Makedonie 90. let zasazenou volnou adaptaci Ucha Jana Procházky, nazvaný Noc BezMoci.

 
 
více

Herec, režisér a producent Ondřej Trojan již v roce 1992, ještě jako člen divadla Sklep, spoluzaložil produkční společnost Total HelpArt ‒ T.H.A. Ta mimo jiné produkovala snímky Jana Hřebejka, včetně na Oscara nominovaného Musíme si pomáhat. V jeho produkci vznikla také oceňovaná dokumentární série Zapomenuté transporty. Oscarovou nominaci získaly v roce 2003 též Želary, které Trojan režíroval. V roce 2010 Trojan jako režisér adaptoval Občanský průkaz dle předlohy Petra Šabacha a hořká komedie získala 11 nominací na Českého lva. Za T.H.A. produkoval a v herecké roli se objevil v animovaném celovečerním debutu Jana Bubeníčka Smrtelné historky. 

více »
 
více

Absolvent dokumentární tvorby na FAMU získal již za studií festivalová ocenění za své krátké filmy. Jeho hraný celovečerní debut Marian (1996) vyhrál mezinárodní filmový festival v Locarnu. V mezinárodní koprodukci vznikalo psychologické drama Paralelní světy (2001) s Karlem Rodenem a Lenkou Vlasákovou v hlavních rolích. Dlouhou dobu pracoval ve Francii, kde se věnoval především dokumentu, ale také připravoval hrané scénáře. 

více »
 
 
ANIKÒ VARGAOVÁ
více

Především divadelní herečka je po hostování na různých scénách, spolupráci s významnými zahraničními režiséry a deseti letech v budapešťském divadle Bárka v současnosti členkou Novej scény Slovenského národního divadla. Je držitelkou čtyř hereckých ocenění Ararat a hraje v novém slovenském filmu Marka Škopa Eva Nová.

 
více

Právem přezdívaná „první dáma slovenského filmu,” Emília Vášaryová má za sebou bohatou kariéru na filmovém plátně, v televizi i na divadle, na obou stranách česko-slovenské hranice. A ve svých třiasedmdesáti letech je stále výjimečně aktivní herečkou - na Febiofest, kde přebere cenu Kristián, přiváží ceněné drama Eva Nová,  ve kterém ztvárnila titulní roli a jež mělo světovou premiéru v září loňského roku na prestižním festivalu v Torontu, odkud si odvezlo Mezinárodní cena kritiků pro objev roku, a v nadcházející sezóně účinkuje v šesti inscenacích činohry Slovenského národního divadla, kam do angažmá nastoupila již v roce 1964 po absolvování herectví na bratislavské VŠMU.

více »
 
 
více

Tomáš Weinreb vystudoval dokumentární tvorbu na pražské FAMU a již od dob studií úzce spolupracuje se spolužákem Petrem Kazdou, s nímž natáčeli jako scenáristi, spolurežiséři a producenti krátké filmy a v roce 2011 založili společnost Black Balance. Jejich dlouho připravovaným autorským debutem je hraný film o masové vražedkyni a poslední ženě popravené v Československu, Já, Olga Hepnarová, který měl premiéru na letošním Berlinale.

více »
 

Vít Zapletal po krátkých festivalově ceněných krátkých filmech Pokoj, Pět měsíců a tři dny a Život přede mnou absolvoval katedru režie pražské FAMU celovečerním snímkem Prach, uvedeným v soutěžní sekci Na Východ od Západu festivalu v Karlových Varech.

více »
 
 

Ondřej Zima je český producent, který produkoval již studentský film Jana Prušinovského Nejlepší je pěnivá, režisérův celovečerní debut František je děvkař a také Kobry a užovky, které letos získaly 7 Českých lvů, včetně ceny za režii, za nejlepší film pro producenty a navíc také Cenu filmových fanoušků. Produkoval také punkový film DonT Stop a debutový film Miroslava Krobota Díra u Hanušovic. Na Febiofestu jeho práci reprezentuje mezinárodní koprodukce Šiška Deluxe slovinského režiséra Jana Cvitkoviče.

více »
 
GERTJAN ZUILHOF
více

Gertjan Zuilhof se narodil v roce 1955, v roce rock’n‘rollu. Svou kariéru odstartoval kreslením komiksů pro časopis na své střední škole a možná ji jednou ukončí obdobným způsobem. Mezitím pracuje jako historik umění, filmový kritik a jako programátor filmového festivalu. V posledních pětadvaceti letech pracoval zejména pro Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu. Zuilhof díky Rotterdamu procestoval méně známá místa v Asii a Africe. Jako nezávislý programátor a kurátor hodně cestuje, což ho po dvacetileté přestávce přivádí zpět do Prahy. Na letošním Febiofestu bude členem poroty Amnesty International Febiofest Award. 

 
 
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.